Pierwszy Dzień Wiosny

Choć astronomiczna wiosna przyszła do nas już wczoraj, to właśnie dziś, 21 marca, zgodnie z kalendarzem, świętujemy jej nadejście. Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie Marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Czujecie ten klimat? Te śpiewy ptaków, ciepłe powiewy wiatru, kałuże, troszkę słonka… to właśnie wiosna idzie! Aby się pospieszyła postanowiliśmy staropolskim zwyczajem utopić Marzannę. Przygotowaliśmy się wszyscy, cała szkoła! Motyw przewodni przebrań na ten wyjątkowy dzień, to były postacie literackie. Na szkolnym korytarzu można więc było spotkać Czarownicę, Hermionę, Rybaka (chyba tego od złotej rybki, ale mu uciekła 😉), kilka Pippi Langstrumpf, kilka Księżniczek i… kilku klownów (w przebraniach:) Piękna słomiana Panna przygotowana przez klasę II gimnazjum z podpaloną sukienką wylądowała w Sanie. Popłynęła spokojnie z nurtem rzeki, więc ciepła wiosenka niedługo u nas zagości na dobre!